Markéta Záleská: Za voliči nechodíme s koblihami, ale s pokorou a otázkami

7. července 2022, Hanácký Večerník

Olomoučané ji znají zejména ve spojení s Korunní pevnůstkou. Jako dřívější ředitelka spolku se zasloužila o to, že ze zanedbaného zákoutí vznikl kulturní areál, který Olomouci kdekdo závidí. Pořádala také osm let farmářské trhy, podílela se na nejrůznějších kulturních aktivitách. Od roku 2018 je členkou současného vedení města a jako náměstkyně primátora se stará o kulturu, sport či cestovní ruch. Jako lídr povede v komunálních volbách kandidátku Spolu, která spojila ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Poprvé ve městě takto spojené a poprvé se ženou v čele.   

Proč jste se vůbec pustila do politiky? Spoustu let jste obnovovala Korunní pevnůstku, což je určitě vděčnější pozice, jistě byste se uživila překlady z angličtiny, a místo toho jdete do riskantních politických bojů…

Do politiky jsem aktivně vstoupila až v šestačtyřiceti letech, kdy jsem se stala opoziční krajskou zastupitelkou. Ve skutečnosti jsem ale v politice mnohem déle, vlastně už od listopadu 1989. Je jedno, jestli to bylo z pozice studentské aktivistky, asistentky poslance, novinářky nebo členky charitativní organizace či zájmového spolku. Aktivně řeším, co se okolo mě děje, a chci ovlivňovat věci směrem, který považuju za správný. To je moje trvalá motivace. V tomto ohledu se práce pro Korunní pevnůstku a město Olomouc nijak neliší, jen měřítko je větší. Olomouc znám důvěrně a věřím, že vím, co potřebuje. A když jí chci pomoct, musím usilovat o takovou pozici, která mi to dovolí. To je logické a přirozené pokračování toho, co jsem dělala doposud.

 

Ale přeci jen, například za zvelebování pevnůstky jste musela sklízet hlavně pochvaly, zatímco politik obvykle schytává spíš nadávky, kritiku a ze strany jiných politiků intriky a útoky. Necítíte to tak?

Cíl, který v politice sleduji, mi za určité nepohodlí stojí. Rozdíl, o kterém mluvíte, existuje, ale není to zase tak vyhrocené, jak to možná zvenčí vypadá. Já nejsem agresivní a konfliktní typ. Umím si jít za svým, ale neútočím kvůli tomu na své oponenty, jednám s každým jako s člověkem. Možná je to dáno mou povahou a výchovou, snad hraje nějakou roli i to, že jsem žena. Faktem ale je, že obvykle se s vyloženě sprostými nebo podlými reakcemi nesetkávám, ani od politických oponentů.

 

Chcete být primátorkou. Člověk v čele města musí najít shodu se spolustraníky a koaličními partnery, mnohdy lidmi s protichůdnými ambicemi. Nestraší vás taková představa?

Koaliční vedení města může mít různé názory, v zásadních věcech se ale musíme shodnout. Takže ano, umím si představit, že vedu tým lidí s různými názory, finální a hlavní cíl ale musíme mít společný. Prospěch města a jeho znatelný posun k lepšímu.

 

Zmínila jste koalici. Vy v čele jedné koalice stojíte už teď! Nekandidujete jako ODS, ale jako Spolu. Myslíte, že to voliči ocení? Neodradí je to?

Na toto téma se vedly už mnohokrát v minulosti veliké a dlouhé diskuze. Byly tu názory, že pravověrné voliče spojení s jinými stranami naštve, proti nim zase tvrzení, že společný postup zaručí volební výsledek. Praxe zatím nasvědčuje, že ti druzí jsou blíž pravdě. Voliči to vzali převážně pozitivně, když ze spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vzešel nynější premiér. Ani tady v Olomouci to není poprvé, kdy ODS s někým spolupracuje, je ale pravda, že do komunálních voleb u nás taková regulérní velká koalice ještě nešla.

 

Vy osobně to vnímáte jako dobrou volbu?

S partnery z obou stran jsme dlouho jednali a řešili výhody a nevýhody společného postupu. Probírali jsme naše priority i rozdíly, vážně jsme se bavili o tom, co by mohlo být problémem, a došli jsme k závěru, že spolu můžeme dát Olomoučanům silnou pravicovou nabídku. A vlastně i jedinou pravicovou, když se podíváte na další kandidující subjekty. Jsem si jistá, že to bylo dobré rozhodnutí.

 

Znáte své koaliční partnery dobře?

Jistě, Olomouc není New York, známe se a díky probíhající kampani se teď poznáváme ještě víc. Chodíme mezi lidi, tedy ne s koblihami a marketingovými hesly, ale s dotazníky a pokorou. Opravdu doslova s dotazníky. Chceme lidem ukázat, že nás zajímá, co si o čem ve městě myslí, co je štve nebo co je těší. Pro služebně mladší kolegy to je ohromná škola, protože mluvit s reálnými lidmi je něco úplně jiného než si nechat od PR mágů radit, co voliči chtějí slyšet. Za lidmi chodíme v různých sestavách, často jde lidovec s topkařem nebo člen ODS s lidovcem, a tak se víc poznáváme i „v  akci“. To mě vážně baví, myslím, že tenhle koncept je dobrý.

Jak vás vůbec napadlo chodit takhle s dotazníky do ulic?

Máme za sebou dva nepříjemné roky s covidem, jsme v těžké době, kdy je v Evropě po desítkách let opravdová válka, je tu inflace, rozhoupané ceny energetických surovin a lidé mají oprávněně různé obavy.  Kdy jindy by tedy prosím měl politik jít mezi občany, aby si vyslechl, co je tíží, než právě teď? Jestli se tomu někdo směje, je to jeho věc. My ale fakt nebudeme zacpávat lidem pusu koblihou, naopak chceme, aby s námi mluvili a říkali, co je štve.

 

Když chodíte mezi lidi, jaký dojem z toho máte?

V drtivé většině dobrý. Hlavně se s námi baví, neodbývají nás a nebývají agresivní. Je moc poučné sledovat, jak odlišné jsou názory mnoha Olomoučanů na tutéž věc. Co je pro někoho kruciální téma, je pro jiného nedůležitá banalita, co se někomu líbí, jiné rozčiluje. V zásadních věcech se ale dotazovaní většinou shodují. Chtějí žít ve městě, které jim nekomplikuje, ale usnadňuje život, cítí se v něm příjemně, bezpečně a vědí, že dobře fungují všechny služby. V tom se s nimi shodnu i já.

vyšlo: Hanácký Večerník

Další aktuality

30. září 2022

Naše koalice SPOLU bude v opozici

Poslanecký klub ANO na svém dnešním jednání odmítl naši nabídku na povolební spolupráci. Naše koalice SPOLU tak skončí v olomouckém zastupitelstvu v opozici. Toto […]