Město, jaké chcete

Olomouc. Naše společné město. Narodili jsme se tady, žijeme tu, studujeme, pracujeme, vychováváme svoje děti. Město, ve kterém se bavíme, sportujeme, město, které milujeme.

Jdeme správným směrem

Naše město prodělalo za posledních 30 let obrovský skok dopředu. Olomouc se probudila, ožila a zkrásněla. Změnila se. Z šedivého, okresního sídla se stala moderní pulzující metropolí.

Je to výsledek našeho společného úsilí, každodenní práce vás všech. Všech, kteří tu bydlíte a pomáháte ji rozvíjet. Jsme přesvědčeni, že Olomouc jde správným směrem. Je to vidět na první pohled, při každé procházce městem. Jsme na Olomouc hrdí.

Řešení vašich „ALE“

Když se s vámi potkáváme a bavíme, většinou říkáte, jak se vám tu dobře žije. Že byste Olomouc za žádnou jinou nevyměnili, že vám tady vlastně nic podstatného nechybí.

Většinou však přijde nějaké „ale“. Že se tady nedá zaparkovat. Že by se mělo něco udělat s tržnicí. Že vás štve nepořádek kolem popelnic. Nebo špatně uklizené ulice. Nebo málo stromů. A my to vnímáme a chceme to zlepšit. Olomouc si to přece zaslouží!

Předkládáme vám konkrétní řešení těchto „ALE“:

Jsou to možná „malé věci“, ale vyžadují každodenní pozornost, odpovědnou správu a vytrvalou péči. A námahu. Nebojíme se toho. Víme, že právě tyhle věci chcete v našem městě změnit.

A my přesně tohle uděláme. Změníme je.

Spolu v těžké době

Máme za sebou těžké dva roky. Přestáli jsme covid. A zvládli jsme to. Zvládli jsme i uprchlickou vlnu na jaře. Ovšem ani dnešní doba není lehká. Kousek za hranicemi se válčí, rostou ceny energií a vlastně všeho. Nikdo z nás nemá na rozhazování. Ani město. Tohle si nemusíme vysvětlovat, každý to chápe. Jsme na jedné lodi.

My vám za téhle situace neslibujeme modré z nebe. Nebudeme vám nabízet megalomanské akce, nereálné projekty. Nebudeme se tvářit, že vyřešíme všechny vaše problémy. Na to není doba.

Chceme vám ale slíbit, že vás v tom nenecháme. Že Olomouc bude pod našim vedením stát na vaší straně. My z vás nebudeme ždímat peníze a vyhazovat je za nesmysly.

Neumíme sice snížit cenu elektřiny, pohonných hmot nebo jídla, nevlastníme potravinářské koncerny a nenasmažíme vám koblihy. Ale uděláme, co je třeba. Přesně to, co jste i vy sami nejčastěji připomínali. Aby Olomouc byla taková, jakou chcete.

Za této situace vám slibujeme, že v příštích dvou letech zachováme na stávající úrovni a nezvýšíme:

  • Daň z nemovitosti
  • Ceny „legitek“ na MHD
  • Poplatek za svoz komunálního odpadu
  • Poplatek za psy
  • Poplatek občanů města za parkování

V této době rovněž nebudeme spouštět projekt tzv. modrých zón, který by zpoplatnil parkování v lokalitách, kde se nyní parkuje zdarma.

Během těchto dvou let naopak:

  • Provedeme restrukturalizaci olomouckého magistrátu a jeho detašovaných pracovišť s cílem snížit provozní náklady a zajistit jeho lepší fungování
  • Zefektivníme fungování příspěvkových organizací města a městských akciových společností
  • Zajistíme, aby co nejvíce agendy občané vyřídili on-line z domova bez nutnosti chodit na úřad
  • Snížíme energetickou a provozní náročnost městských objektů

 

Po dvou letech předložíme veřejnosti konkrétní vyhodnocení těchto opatření. S ohledem na aktuální bezpečnostní, ekonomickou a energetickou situaci připravíme návrh dalšího postupu.